der, die, das ;)

link (jak czytam takie wiadomości i zestawiam to z polskimi typu „prezerwatywa szkodzi zdrowiu” czy „całkowity zakaz aborcji” to gorzej mi się robi, że w takim kraju mieszkam)
Ktoś zamieścił ten link na jednym forum (z jakimśtam komentarzem), na co odpowiedział mu inny użytkownik (aż sobie musiałem skopiować ten cytat:
t.Moim zdaniem to krok w stronę normalności.
A poza tym, co to komu przeszkadza, że ktoś zmienił płeć.
Tak Cie to boli. To wyobraź sobie, że Twoja męska dusza jest uwięziona w kobiecym ciele.

Poprawia humor świadomość, że są jeszcze ludzie, którzy to rozumieją. Choć z drugiej strony biorąc pod uwagę, że ten użytkownik ma identyczne poglądy do mnie (choć on podobno jeszcze do tego jest chrześcijaninem), to zastanawiam się czy też nie jest tak namieszany jak ja ;)
Ale ja właściwie chciałem początkowo o czymś innym… Dziś oglądałem „Milionerów” na RTL (znaczy ten teleturniej; chciałem oglądać, bo grali dziś rodzinami) i było takie pytanie, którą z 4 odpowiedzi można znaleźć w „DudenRechtschreibung” (znaczy w słowniku takim najlepszym). No i te odpowiedzi to były po prostu 4 rzeczowniki, z których trzy miały zmienione rodzajniki. Łatwo można było wykluczyć jedynie „der Waschmaschine” (bo „Maschine” to dość łatwo – „e” na końcu to rodzajnik „die”) – to wiem nawet ja ;) Wzięli koło ratunkowe na to pytanie. Kumacie? Oni nie wiedzieli jaki rodzaj ma dana rzecz… Bo to wcale nie jest takie oczywiste w niemieckim :> są np. rzeczowniki co do których nie ma pewności i można używać różnych rodzajników. Do czego zmierzam… ano do tego, że rodzaje nie są takie same w każdym języku… Czy to znaczy, że rzeczy (i zwierzęta, rośliny) nie mają rodzajów? A może rodzaj jest rzeczą umowną? :> Dlaczego więc niektórzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że płeć też w sumie jest rzeczą umowną? Dlaczego kot jest „ten” u nas w Polsce, a w Niemczech jest „die” więc „ta” i wszystko jest ok? :>
A swoją drogą zastanawiam się czy jest jakieś polskie słowo co do którego nie bylibyśmy pewni rodzaju?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.